Замразяването на яйцеклетки (витрификация) е метод, който все по-често се използва за запазване способността на жените за зачеване в бъдеще. Яйцеклетките, извлечени от яйчниците, се замразяват неоплодени и се съхраняват за по-късно оплождане. На следващ етап замразената яйцеклетка може да бъде размразена, оплодена със сперматозоид в лаборатория, и имплантирана в матката. За процедурата ще ни разкаже Пламена Ставрева – ембриолог в пловдивската УСБАЛАГ „Селена“.
– Замразявате ли яйцеклетки в „Селена“?
„Селена“ е най-големият инвитро център в южна България и имаме богат опит в замразяването на генетичен материал. Замразяването на яйцеклетки на здрави жени за подсигуряване на възможността за забременяване по-късно е услуга, която се търси от сравнително скоро, но бързо набира популярност.
– Кой търси подобна услуга?
Обикновено са жени, чиято възраст напредва, но все още не са готови да бъдат майки – не са намерили подходящия партньор, искат първо да изградят кариера или да се концентрират върху развитието си, или просто не чувстват, че им е дошло времето да бъдат родители. Има друга група пациентки, на които им предстои лечение, което може да повлияе на възможността за забременяване, например химиотерапия. При тях замразяването на яйцеклетка е много разумен вариант, за да си гарантират, че предстоящите процедури няма да им отнемат напълно възможността да бъдат родител.
– Как възрастта на жената влияе върху възможността за забременяване?
Възможността за забременяване намалява с годините. Особено след 35-тата година, защото тогава и количеството, и качеството на яйцеклетките рязко намаляват. Всяка жена се ражда с окончателен брой яйцеклетки, които някога ще бъдат отделени. С годините те се изчерпват и остаряват. Медицината все още не е в състояние да повлияе този факт.
– И след изчерпването на запаса, на помощ идват замразените яйцеклетки. Какво представлява процесът по замразяването на яйцеклетка?
Яйцеклетката е най-трудната за замразяване клетка в човешкото тяло. Освен, че е най-голямата клетка, тя съдържа много голям процент свободна вода в себе си. При замразяване водата увеличава обема си и създава ледени кристали, които разкъсват клетката. Затова първата стъпка на замразяването е дехидратиране на яйцеклетките и заместване на водата с криопротектори. След това яйцеклетките се поставят в криосламки, които се потапят в течен азот, който моментално ги замразява. Епруветките достигат температура от – 196 градуса само за две или три секунди. Бързото замразяване заедно с криопротекторите са важни, за да се гарантира, че течността в клетките няма да се превърне в лед, който може да ги разруши при размразяването по-късно.
След това пробите се етикетират и се съхраняват в резервоар с течен азот. Не всички извлечени яйцеклетки ще стигнат до резервоара с азот и не всички от тях ще преживеят размразяването. Около 90% от яйцеклетките преживяват процеса на витрификация и 98% от замразените яйцеклетки оцеляват след процеса на размразяване.
– Колко време могат да бъдат съхранявани замразените яйцеклетки?
Качеството на замразените яйцеклетки не се променя с времето. Средният период за съхранение е 10 години.
– Какво представлява процедурата по подготовка за извличане на яйцеклетки?
Замразяването на яйцеклетка включва няколко етапа:
Оценяване
Първата стъпка от процеса на замразяване на яйцеклетка е оценка на яйчниковия резерв, която се прави чрез ултразвуково изследване от специалист акушер-гинеколог. Прави се и кръвен тест на FSH (фолико-стимулиращ хормон) и AMH (анти-Мюлеров хормон). Стойностите на тези два хормона дават относително добра оценка на яйчниковия резерв. Преценява се общото състояние на жената и по преценка на лекаря, се насочва за консултация и към други специалисти. Ако всичко е наред, се продължава към
Стимулация на яйчниците
При нормален цикъл жената отделя по една яйцеклетка. Когато предстои процедура по витрификация, се използват нискодозирани хормонални препарати, които стимулират производството на по-голям брой яйцеклетки в един цикъл. Обикновено лекарството започва да се взема от първия ден на менструалния цикъл като приемът продължава 10 – 12 дни. Прилага се като инжекция в корема, която е безболезнена.
През този период развитието на яйцеклетката се следи постоянно чрез ултразвук и кръвни изследвания. Проследяването и стимулацията продължават докато фоликулите достигнат размер от 18 мм. и нивата на хормоните в кръвта достигнат правилни нива.
Извличане на яйцеклетката
Процедурата по извличане на яйцеклетката се извършва 36 часа след последния прием на хормонални препарати. Тя се извършва с помощта на игла, която се въвежда чрез ултразвукова сонда. Аспирира се течността във фоликулите, в която се съдържат яйцеклетките. Процедурата трае не повече от 10-15 минути и се извършва под обща упойка. След това пациентката остава под наблюдение за няколко часа. Препоръчва се в този ден пациентката да не работи и да не шофира. Добре е с нея да има придружител.
– На каква възраст е най-добре да се извлекат и замразят яйцеклетки?
Няма възрастови изисквания. Бихме препоръчали това да се случи до 35-тата година. След тази възраст започват да настъпват биологични и генетични промени и качеството на яйцеклетките намалява. Колкото повече яйцеклетки се замразят, толкова по-голям е шансът да се случи успешно оплождане и живо раждане на по-късен етап. Не по-малко важно е обаче и качеството на яйцеклетките. За да има 75% шанс за едно живо раждане, 34-годишна жена трябва да замрази 10 яйцеклетки. На 37 години броят им вече е 20, а на 42 години – 61.
– Какви възможности за забременяване има жена, която няма собствени яйцеклетки и не е съхранила по-рано?
Единствен вариант за тези жени са инвитро процедури с донорски яйцеклетки. Използват се чужди яйцеклетки на жени, преминали процедурата по стимулация и извличане на яйцеклетки. Донорките трябва да отговарят на определени критерии и да имат добри показатели след прегледи и изследвания, които ще гарантират нейното здраве и здравето на реципиентката. Даряването е безвъзмезден процес, но тъй като донорите преминават през процедурата по стимулация и изследвания и се налага често посещение на болничното заведение, обикновено всяка клиника предлага финансово обезщетение. Нищо не може да се сравни обаче с усещането, че си запалил лампичката на надеждата на семейство, в чийто дом цари тишина без детска глъчка.
– Има ли достатъчно донори, за да се осигурят яйцеклетки за всички нуждаещи се?
Проблемът с донорските яйцеклетки при нас е сериозен. Над 90 семейства са в списъка на УСБАЛАГ „Селена“ чакащи да получат възможност да видят първата усмивка, да чуят първата думичка и да разберат какво вълшебство е някой да те нарече „мамо“.
Материалът е от мартенския брой на сп. „Кенгуру“, стр. 40 – 42.