Детайли за нормалното раждане

Раждането е уж най-естественото нещо, заложено в природата на жената. Така поне изглежда на пръв поглед. Докато не се сблъскаме с взимането на решение как да се случи това раждане. Минали сме през дилемата между вагиналното раждане и цезаровото сечение. Проявили сме здрав разум и сме се спрели на нормалното раждане тъй като нямаме медицински индикации за друго. И тук идват многото малки въпроси, обобщени в един голям: Колко естествено да бъде нормалното раждане. На помощ за намаляване на неизвестните идва д-р Даниел Ставрев от УСБАЛАГ „Селена“.

– Д-р Ставрев, има ли и каква е разликата между естествено и нормално раждане?

В медицината не съществуват тези понятия. Това, което бъдещите майки влагат в тези термини, е степента на намеса на медицинския персонал в хода на раждането и интервенциите, които той назначава. В българските болници се практикува т.нар. „дирижирано раждане“ или „активен мениджмънт на раждането“. В лечебните заведения до голяма степен се спазват изискванията на жената за това как да протече раждането, но финалната дума би трябвало да бъде на акушер-гинеколога, който носи отговорността за живота и здравето на майката и на бебето.

– Един от най-често задаваните въпроси на бъдещите родилки е дали да използват анестезия?

В моята практика вече почти не се задава този въпрос. А в много от случаите, когато жената е взела решение да роди без обезболяване, променя нагласата си в хода на раждането. Страхът и болката по време на раждане карат тялото да отделя адреналин и норадреналин. Тези хормони пречат на производството на друг важен хормон – окситоцина, който предизвиква контракциите. Така раждането се забавя, което удължава периода на болка за майката и причинява страдание на бебето. Анестезията всъщност освен обезболяващо средство, е и начин да се съкрати времето за разширяване на маточната шийка. А този период е добре да бъде по-кратък, за да се пестят силите на майката за етапа на изгонване на плода, когато тя трябва да бъде мобилизирана и да напъва ефективно. Умората би могла да саботира процеса и да се наложи екипът да се намеси, за да помогне на излизането на бебето.

– Има ли все пак негативи от обезболяването?

За обезболяването се ползва медикамент, който като всеки такъв крие своите рискове. Ненавременното поставяне на анестезията може да спре родилния процес. Възможно е колебание в кръвното налягане на майката и главоболие на по-късен етап. Важно е да има добра комуникация между акушер-гинеколога и анестезиолога и тогава рисковете от обезболяването стават несъществени.

– Честа практика са системите с окситоцин. Необходимо ли е вливането на синтетичния хормон?

Окситоцинът е хормонът, който произвежда женското тяло, спомагащ родилния процес. Именно затова сексът се препоръчва като начин на стимулиране началото на раждането. След секс жената произвежда големи количества от хормона. Синтетичен окситоцин се прилага когато раждането е започнало, а разширяването на маточната шийка се случва прекалено бавно. Хормонът увеличава силата и продължителността на маточните контракции и ускорява родилния процес. Окситоцинът спомага профилактиката на маточни кръвоизливи и стимулира лактацията на бъдещата майка.

– Епизиотомията е още един начин, с който медицината помага естествения процес на раждането. Необходима ли е тази интервенция и кога?

Епизиотомията е малък разрез, който се прави на влагалищната стена и мускулите на тазовото дъно. Интервенцията ускорява и улеснява процеса на раждане и намалява риска от неконтролирани разкъсвания. Щади перинеума и предпазва мускулите на тазовото дъно и влагалищните стени. След раждането разрезът се зашива с конци, които се резорбират и не се налага свалянето им. Естествено, ще има няколкодневен дискомфорт и болка при сядане, но неконтролираните разкъсвания, до които може да доведе раждането, биха създали значително по-голям дискомфорт.

– Коя поза е най-добра за раждането?

В етапа на маточно разкритие най-добрата поза е тази, която е удобна за майката. Препоръчваме в този етап родилката да се движи, да седи на топка, изобщо да прави всичко, което ще облекчи болката й. В същинския етап на раждане в болниците у нас се практикува хоризонтално раждане по гръб.

Материалът е от августовския брой на списание „Кенгуру“, стр. 26-27