Законови изисквания
- Допустимата възраст е между 18 и 34 години при неродствено даряване и от 18 до 38 години – при родствено даряване;
- Необходимо е да имате поне едно живородено дете;
- Да сте физически и психически здрави без данни за хронични или наследствени генетични заболявания;
- Донорите на яйцеклетки могат да дарят до пет реализирани бременности включително собствените.
Напр. ако жената – донор има 2 деца, с нейните дарени яйцеклетки могат да се родят не повече от още 3 деца.
- Да не сте поставени под запрещение;
- Да нямате заболявания или състояния, които крият риск за здравето и живота на дарителя или за увреждане на неговата бъдеща репродуктивна способност;
- Всеки дарителски акт се регистрира в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ като всяка яйцеклетка се завежда в регистрите на агенцията със собствен идентификационен номер.
Анонимност
Жените, които получават яйцеклетка нямат информация за самоличността на донора й. Изключение има само в случаите на родствено даряване.
Дарителите нямат никаква информация за самоличността на реципиентките, получили техните яйцеклетки освен в случаите на родствено даряване.
Дарителите нямат никаква финансова или правна отговорност към родените от техните яйцеклетки деца.
Нотариално заверено съгласие
Съгласието за даряване на яйцеклетки се удостоверява с документ, заверен при нотариус – Декларация – информирано съгласие за включване в процедура за даряване на яйцеклетки.
Процедурата
Процедурата по дарителство на яйцеклетка не е сложна или тежка.
След като жената, кандидат-дарител, бъде консултирана и се установи, че отговаря на изискванията, се извършват няколко изследвания. Те са изцяло за сметка на клиниката. Така решението за дарителство на яйцеклетка освен морално удовлетворение, дава и възможност за цялостен безплатен здравен скрининг.
Изследванията, които се провеждат на кандидат-донорите са:
Общ медицински преглед;
- Гинекологичен преглед;
- Хормонални изследвания;
- Серологични изследвания;
- Генетични изследвания
Ако изследванията са добри се пристъпва към процедура по стимулация производството на яйцеклетки. Тя трае до две седмици и се провежда под медицински контрол. Прилагат се ниски дози хормонални препарати с цел увеличаване броя на яйцеклетките в един цикъл. Стимулацията не е болезнена и не повлиява възможността за по-нататъшно забременяване. Съврзана е с няколко посещения на болницата, заради което донорите получават финансово обезщетение.
Когато фоликулите достигнат размер от 18 мм и нивата на хормоните достигнат правилните нива, се пристъпва към извличане на яйцеклетките. Процедурата се извършва с помощта на игла, която се въвежда чрез ултразвукова сонда. Аспирира се течността във фоликулите, в която се съдържат яйцеклетките. Процедурата трае не повече от 10 – 15 минути и се извършва под обща упойка. След процедурата, жената – донор остава в клиниката под наблюдение за няколко часа.
Заплащането
Донорството на яйцеклетки в клиниката се обезщетява според Наредба №28/2007 на Министерство на здравеопазването за дейностите по асистирана репродукция. Обезщетението в разумни граници се изплаща за направени разходи за път, хотелско настаняване и престой, отсъствие от работа, за евентуален причинен дискомфорт или болка, за пропуснати ползи и др.