Женската консултация

Наблюдението на бременността започва с установяването й и завършва с раждането на бебето. В рамките на 40 дни след появата на новороденото майката има право на безплатен преглед при
акушер-гинеколог за проследяване на възстановяването след раждането. Първото посещение в кабинета на специалиста за установяване на бременността е препоръчително да се направи не порано от 10-ия ден от закъснението на менструалния цикъл при наличието на редовна менструация. Около две седмици след установяването на бременността се случва вторият важен преглед – този за установяване на сърдечните пулсации на плода. Обикновено това се случва около 8-а г.с., когато ембрионалната структура вече е видима.


ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР
Същинската женска консултация е желателно да започне не по-рано от 12-а г.с. За акушергинеколозите, които работят със Здравната каса, е необходимо бременната жена да разполага с направление No9, което се издава от личния лекар. При посещението на кабинета, лекарят ще направи ултразвуков преглед, за да установи нормалното развитие на бременността, и ще назначи изследвания. Те ще включват изследване на ПКК, кръвна захар и урина. Ще се изследва кръвната група и резус-факторът. В случай че бременната жена е с отрицателна кръвна група, ще се
направи и т.нар. индиректен тест на Кумбс. Задължително трябва да се изследва микробиология на влагалищния секрет и да се прави цитонамазка, в случай че не е взимана през последните 6 месеца. Чрез кръвен тест ще се направи изследване и за полово предаваните болести СПИН, Хепатит и Васерман. Назначението на тези тестове се прави от акушер-гинеколога, а реализацията им може да бъде направена в лабораторията на УСБАЛАГ „Селена“.
Изследването за токсоплазмоза може да бъде назначено от акушер-гинеколога в първия триместър на бременността, но то не е със задължителен характер и не се поема от Здравната каса. Токсоплазмозата е паразитно заболяване, което се предава от домашни любимци и най-вече – от котки. Така че бременните жени, които имат пряк досег до тези животни, е желателно да се изследват.
Още един незадължителен, но изключителено важен преглед, особено за жените на възраст над 40 години, е биохимичният скрининг. Той се провежда между 11-а и 13-а г.с. и не се поема от Здравната каса. Включва ехографски преглед и кръвен тест. Резултатите дават насока за риска от наличието на генетични заболявания и най-вече за риск от синдром на Даун, Търнър и Патау. Качественият биохимичен скрининг се извършва от специалисти по фетална морфология. Болница „Селена“ разполага с два специализирани кабинета.


ВТОРИ ТРИМЕСТЪР
Между 16-а и 20-а г.с. се извършва още един ултразвуков преглед от акушер-гинеколога. Отново се изследват ПКК, СУЕ, урина, микробиология на влагалищния секрет. В този период е важно да се измери дължината на маточната шийка. Този вагинален преглед ще даде важна информация за риска от преждевременно раждане.
Между 20-а и 22-ра г.с. се прави втори преглед при специалист по фетална морфология. Разглеждат
се подробно мозъкът, сърцето, органите и големината на плода. Правят се доплерови изследвания на кръвотока, оглеждат се плацентата и количеството околоплодна течност. С това изследване се откриват евентуални структурни дефекти на плода.
Във втория триместър е възможно акушер-гинекологът да назначи орален глюкозо-толерантен тест. Той се прави между 24-та и 26-а г.с. и също не е със задължителен характер и не се поема от Здравната каса. С него се изследва кръвната захар и се преценява рискът от гестационен диабет, който е опасно усложнение на бременността.


ТРЕТИ ТРИМЕСТЪР
След 28-а г.с. се повтарят изследванията на кръвта и урината. Ако жената е с отрицателна кръвна група, се повтаря индиректният тест на Кумбс. Изследването се извършва върху кръвта на майката и проверява за наличие на анти-D тела. То дава информация дали организмът на майката произвежда антитела срещу плода и помага да се направи преценка каква да бъде профилактиката, за да се избегнат евентуални усложнения за бебето. Тестът при резус-отрицателните майки се прави всеки месец в периода на бременността, а след 32 г.с. – и по-често.
Мониторингът на детската сърдечна дейност се включва в прегледите след 32-ра-34-та г.с., като записите на тонове се извършват веднъж на всеки 2 седмици. С тези прегледи се следят и маточните контракции.
Посещението при специалист по фетална морфология е желателно да се направи през последния триместър в периода около 32-ра г.с. С доплерово изследване се оглеждат плодът, околоплодните води, плацентата.
С наближаване на раждането се избира екипа, който ще се погрижи за появата на бебето. В цената за раждане в болница „Селена“ е включена таксата за избор на екип и присъствието на лекаря, следил бременността, е практика.
В последните седмици е желателно да се направи консултация с кардиолог, тъй като по време на бременността настъпват промени в сърдечно-съдовата система. Важна е консултацията и с анестезиолог, независимо дали раждането ще се случи оперативно или по нормален механизъм. Така пациент и специалист ще вземат най-доброто решение за начина на обезболяване на раждането, а бъдещата майка ще получи максимално подробна информация, за да пристъпи спокойно към последния и най-емоционален етап – появата на бебето. Консултациите и с анестезиолог, и с кардиолог, могат да бъдат извършени в специализираните кабинети в болница „Селена“.

Материалът е публикува в броя на сп. „Кенгуру“ от м. юли 2022 г.