МЪЖЕТЕ СЪЩО СТРАДАТ
1 от 10 мъже изживява депресия преди или след раждането на бебето.
Бременността е период, изпълнен с много промени. Освен радост от очакването на новия живот, деветте месеца са белязани и от несигурността на предстоящото. „Ще бъдем ли добри родители?“, „Ще съхраним ли отношенията си?“, „Семейството ни ще бъде ли щастливо?“… Много двойки си задават въпроси, чиито отговори откриват стъпка по стъпка. Какво да правим обаче, ако не чувстваме подкрепата на бъдещия татко?
Анатомия на пасивността
Надявате се на ентусиазъм, а получавате безучастие… Поведението на партньора ви може да се дължи на депресия, изразяваща се в:
• умора, гняв, раздразнителност;
• тъга, проблеми със съня и паметта;
• липса на апетит, променливи настроения;
• изоставяне на хобита.
Зад тъжните очи на половинката могат да се крият:
• страх от голямата промяна;
• притеснения дали ще осигури
нужните средства за добър живот;
• ревност от вниманието на бъдещата майка към бебето;
• усещане, че не е нужен;
• колебания за това ще се справи
ли като баща.
Как да се справим?
За да разберете къде се корени проблемът, е нужно да сторите най-важното – разговаряйте. Бъдете откровени и се постарайте любимият човек да усети загрижеността ви за състоянието му:
- Уверете го, че чувствата ви към него не са се променили.
- Покажете му колко са важни за вас участието и подкрепата му в съкровения период. Не се притеснявайте и да му давате „инструкции“ за това какво точно очаквате от него – яснотата ще спести много недоразумения.
- Не го изключвайте от пътешествието до срещата с рожбата ви – нека бъде част от прегледите, училищата за родители, консултациите, покупките. Споделяйки с него всяка емоция, ще го направите нетърпелив и развълнуван от раждането.
И не на последно място – покажете му колко стe щастливи от факта, че сте заедно в това незабравимо приключение.
МНЕНИЕ НА СПЕЦИАЛИСТ
Мария Владимирова, клиничен психолог в УСБАЛАГ „Селена“
По време на бременността и в месеците след раждането всички страхове, надежди и очаквания към партньора са силно завишени. Ето защо в психологията наричаме този период „кризисен период“ в семейните отношения. При кризата, произтичаща от голямата промяна, която носи бебето, усещането за подкрепа и съпричастност от страна на партньора са ключови фактори за бързата адаптация на семейството. Успешната адаптация на бъдещите родители е налице тогава, когато бебето е очаквано и посрещнато с много повече радост, отколкото тревога.
Тревожно-депресивните състояния при мъжете могат да доведат до отстъпление от първата им най-важна роля, като бащи, а именно – подкрепата към партньорката и предоставянето й на усещане за сигурност. Разбирането на преживяванията и емоциите на отсрещния са основна стъпка към здравите отношения, близостта и взаимната подкрепа.
Материалът е публикуван в септемврийския брой на списание „Кенгуру“ на стр. 18 – 19.