Ракът на гърдата е най-често диагностицираното онкологично заболяване при жените в цял свят. Едновременно с това, то е и заболяването, което се свързва с най-висок процент смъртност. В България не съществува скринингова програма за диагностициране на това заболяване, а прегледи на гърдите често се отлагат във времето или напълно се пропускат.
Мамологичният кабинет в болница „Селена“ улеснява достъпа до навременна профилактика за откриване на карцином на гърдата, както и проследяването на доказани туморни образувания.
Д-р Валентин Иванов е хирург, специализиран в диагностиката и оперативното лечение на пациентите с доброкачествени и злокачествени заболявания на млечната жлеза, както и тези с хирургични заболявания на гастроинтестиналния тракт. Специализирал е при водещи специалисти в Мадрид – Испания, Букурещ – Румъния и Любляна – Словения. Има защитен дисертационен труд на тема – “Интраоперативна ехография при непалпиращи се туморни формации на млечната жлеза – приложениe и симулационно обучение“.
За кого е подходящ кабинетът?
– Жени планиращи хормонална терапия във връзка с ин витро фертилизация
– Жени без оплаквания, които искат да направят профилактичен преглед
– Жени с повишен риск, планиращи бременност
– Жени, планиращи поставяне на импланти
– Жени с вече поставени импланти пред или зад големия гръден мускул
– Жени на възраст 50+ години попадащи в рискова група
– Пациенти с туморни образувания, които трябва да се проследяват във времето
– Пациенти, при които вече е била извършвана операция по повод карцином на гърдата
– Пациенти имащи нужда от второ мнение във връзка с диагностика и лечение
– Мъже с гинекомастия
– Мъже с туморни формации на гърдата
Какво представлява прегледът?
- Първоначално ще бъде прегледана вашата налична документация до момента.
- Снема се подробна анамнеза на пациентката във връзка с нейните оплаквания, притеснения и рискови фактори.
- Извършва се физикален хирургичен преглед, който включва оглед, целящ оценка на всички промени, свързани с промяна в кожата, формата и големината на гърдите. Обръща се внимание на секрецията от мамилата, както и промени в нейната форма и положение.
- Палпацията цели установяването на патологични изменения в структурата на самата млечна жлеза и лимфните възли, които дренират лимфата от гърдата към аксилата (подмишницата).
- Ехографията е методът, който допълва прегледа, като изследва в дълбочина всички анатомични структури на гърдата ( кожа, подкожие, млечна жлеза, отношение на процес към пекторалната мускулатура), както и изменения във връзка с поставени импланти.