Подготовка за кърмене

Здравейте! Бих искала да попитам какво да взема в болницата за кърмене? Достатъчен ли е вакуумен колектор, мога ли с него да се изцеждам? Защо ми е електрическа помпа в болницата? Кога идва кърмата и необходими ли са ми студени компреси? Трябват ли ми протектори за зърна?
Поздрави,
Савина Момчилова

Здравейте, Савина!
Поздравления за мотивацията да кърмите бебето си и пожелания начинанието да бъде успешно и да Ви донесе много удовлетворение от споделените моменти!
За успешно кърмене е необходимо бебе. В тази връзка, в болница „Селена“ не препоръчваме закупуване на помощници за храненето предварително. Често те не са необходими и разходът става излишен. Ако пък потрябват в процес на естественото хранене, бързо и лесно могат да се набавят.

Започнете да подготвяте гърдите си преди раждането. Две седмици преди срещата с бебенцето нанасяйте ланолинов крем върху зърната. Той ще омекоти кожата и ще намали евентуалните раздразнения и дискомфорта от предстоящото кърмене. Снабдете се с удобни сутиени, произведени от естествена дишаща материя.

Ще кърмите бебето си месеци наред. Не се тормозете с мисли за това кога ще слезе кърмата Ви.
Ще се случи. Периодът зависи от възможността за ранен непосредствен контакт между майката и бебето. В случай че в болницата се наложи да бъдете разделени с новороденото за някакъв период от време, започнете стимулирането на лактацията чрез изцеждане на гърдите още от първия ден. Ако болницата, в която раждате, разполага с консултант по кърмене, не се колебайте да потърсите съвета му.

Функцията на вакуумния колектор е да събира кърма, която потича свободно, не да я изцежда. В
някои случаи, докато бебето суче от едната гърда, или изцеждате с помпа, от другата гърда потича мляко. Идеята на колектора е да събере тази кърма.

Проверете дали лечебното заведение не раз-
полага с помпа за кърма. В болница „Селена“ предоставяме за ползване професионален уред на пациентите си и ги съветваме да не утежняват бюджета си със закупуване на помпа преди раждането.

Обикновено бебетата знаят колко мляко и кога им трябва. Ако кърмите на поискване, гърдите отговарят, като произвеждат точното количество мляко. Колкото по-често бебето изсуква кърмата,
толкова по-високо е нивото на пролактин и по-голям е притокът на нова. Така че изцеждане е необходимо тогава, когато усещате гърдите си болезнено напрегнати, а бебето е сито и отказва да суче.

Протекторите за зърна са необходими, в случай че сукането предизвиква болезнен дискомфорт.
Той е налице, когато кърмачето не захапва цялата ареола на гърдата, а само зърното. Тогава препоръчвам да използвате протектори за зърна за кратко, докато се консултирате със сертифициран специалист по кърмене, за да коригирате заедно причината за неправилното
засукване.

Мотивацията и позитивната нагласа са най-верният път към естественото хранене на детето
Ви! Правете го с любов, слушайте инстинкта си и нуждите на бебето и всичко ще бъде наред.

Материалът е част от рубриката „Попитай акушерката“ на сп. „Кенгуру“, м. септември 2022 г.