Пъпната връв – да бързаме ли да се разделим

Всяко тяло носи своите белези – различни по форма, големина и местонахождение. Останали от различни етапи и събития в живота ни. Един белег обаче е идентичен за всеки от нас – този от пъпната връв, свързвала през целия период на бременността тялото ни с това на нашата майка.

Състав
Образуването на пъпната връв започва около четвъртата седмица от бременността, а дължината й достига до 56 см. Тя се състои от две пъпни артерии и една пъпна вена, обвити и защитени от т.нар. Вартонова пихтия. Хранителни вещества, необходими за развитието си, бебето си набавя чрез кръвта на пъпната вена, богата на хранителни вещества и кислород. Отпадните вещества от обменните процеси пък се изнасят към плацентата посредством двете пъпни артерии.

ИЗПЪЛНЕНА МИСИЯ
С раждането на бебето, мисията на пъпната връв е изпълнена. Прерязването й е символично за появата на новия живот на бял свят. То означава, че бебето вече ще диша и ще се храни самостоятелно.Колко бързо след раждането обаче трябва да се пререже пъпната връв? Според специалистите от най-голямата специализирана университетска болница за женско здраве в Южна България „Селена“, е добре да се изчака пулсациите на пъпната връв да започнат да намаляват. Разбира се, ако състоянието на майката и на бебето дават възможност това изчакване да се случи. В общия случай, всички бебета, родени в термин, както и недоносените, имат полза от получаването на допълнително кръв от плацентата при раждането.


ВРЕМЕ
Средното време за изчакване е между една и три минути. Преценката за продължителността се пада на екипа от водещия раждането акушер-гинеколог и неонатолога. Ползата за бебето от отложеното клампиране е повишаването на нивата на хемоглобина и желязото в кръвта, с което намалява рискът от анемия.

ВИД РАЖДАНЕ
Отложеното клампиране се прилага по-често при нормално вагинално раждане. При оперативно родоразрешение времето за изчакване за прерязване на пъпната връв може да се наложи да бъде съкратено. Причината е повишеният риск от кръвоизлив при майката и необходимостта оперативната рана да бъде затворена възможно най-бързо.

БОГАТСТВО
Ценно качество на кръвта в пъпната връв е богатството й на стволови клетки. Съхранени, тези клетки могат да спасят живота и здравето на бебето или на членовете на семейството на по-късен етап. В тъканта на пъпната връв пък има безценни мезенхимни клетки, за които се смята, че могат да намерят широко приложение в регенеративната медицина след време. Специалистите от болница „Селена“ уверяват, че начинанието е напълно съвместимо и с отложеното клампиране и съветват съхранението да се направи в България.

Материалът е публикуван в септемврийския брой на сп. „Кенгуру“, стр. 26