Акушер-гинекологът от УСБАЛАГ „Селена“ д-р Снежана Топалова представя важните моменти, свързани с преждевременното изтичане на водите.
Околоплодният мехур е „къщичката“, в която живее бебето в деветте месеца преди раждането си. Естествената му среда е амниотичната течност, която го заобикаля. Тя осигурява подходящо налягане, температура и условия за движение и развитие на плода. Освен това играе ролята на буфер, който предпазва бебето и пъпната връв от инфекции, които могат да преминат през влагалището на майката. В последния етап на бременността околоплодната течност улеснява раждането като подпомага узряването на шийката на матката и предпазва плацентата. Изтичането на водите е една от индикациите за започване на раждането. Какво се случва обаче ако спукването на околоплодния мехур се случи преди 37-ма гестационна седмица, ще ни разкаже акушер-гинекологът от УСБАЛАГ „Селена“ д-р Снежана Топалова.
– Д-р Топалова, кога говорим за преждевременно изтичане на водите?
Преждевременно разкъсване на мембраните на окоплодния сак е състояние, при което има изтичане на околоплодни води преди 37-ма гестационна седмица. Среща се при около 1 на 10 бременни. Латентното време от пукването на околоплодния мехур до появата на родова дейност е толкова по-дълго, колкото по-ранен е срокът на бременността. При изтичане на водниста течност от влагалището трябва да бъде направен задължително преглед от специалист. В някои случаи това изисква обективни и лабораторни методи за категорично доказване или отхвърляне на диагнозата преждевременно пукване на оклоплодния мехур.
– Кои са най-честите причини, които водят до предтерминно спукване на околоплодния мехур?
Най-честите фактори, които могат да доведат до това нежелано състояние са различни вагинални инфекции. Те понякога успяват да преминат бариерата на цервекалната слуз и да предизвикат инфекция на плодните ципи.
Друга причина може да бъде суфициентност (недостатъчност) на цервекалния канал.. Отговорници за ранното нарушаване целостта на околоплодния мехур са и: тютюнопушене по време на бременност, хидрамнион (повишено количество околоплодна течност), многоплодна бременност и др.
– Колко спешно е състоянието и какви действия е необходимо да предприеме бъдещата майка?
Състоянието не се класифицира като спешно, но е необходимо да се извърши преглед от специалист без отлагане. Ако обаче е съпроводено с кървене или пролапс на пъпна връв медицинската намеса вече става спешна.
Как се поставя диагнозата?
Изтичането на водите наведнъж е индикация за бременната жена да потърси лекарска помощ. Когато обаче има постепенно изпускане на водниста течност, то често може да бъде объркано с изпускане на урина.
За поставяне на диагноза се извършва вагинален и ехографски преглед, назначава се и лабораторно изследване. Съществуват различни методи за доказване, че течността е от околоплодния мехур. Надежден тест според редица изследвания е идентифирането на плацентарния алфа микроглобулин, биомаркер, който се намира във висока концентрация в околплоданата течност.
– Какви усложнения биха могли да настъпят от преждевременното спукване на мехура?
Когато се наруши целостта на амниотичния сак, се повишава рискът от навлизане на инфекция от влагалището. Възпаленията на амниона са често следствие от аномалията. Възможно е да се получи пролапс на пъпната връв, заедно с него и нарушаване на кръвоснабдяването на плода. След изтичането на водите матката започва да контрахира, което пък може да доведе до отлепване на плацентата.
– Какво лечение се практикува от лекарите акушер-гинеколози и обратимо ли е състоянието?
Рядко околоплодата течност може да се спре да изтича и намаленият обем да се възстанови. Спукването на околоплодния мехур преди 37 гестационна седмица е причина за повечето преждевременни раждания. Решението на лекаря зависи от срока на бременността, какво е предлежанието на плода, какъв е статусът на маточната шийка и дали има данни за инфекция. След изтичане на околоплодна течност настъпва раждане. Затова ако бременността е в периода между 26 и 36 гестационна седмица от изключителна важност е бременната жена да бъде настанена в отделение на болница, която разполага с неонатологично отделение от трето ниво на компетентност. Така ще се гарантира адекватна грижа за преждевременно роденото бебе.
Материалът е от юлския брой на сп. „Кенгуру“, стр. 30 – 31