„Селена“ подари инвитро процедура

Информационната среща за проблема с донорите на яйцеклетки и сперматозоиди, организирана от УСБАЛАГ „Селена“, съвместно с фондация „Искам бебе“ и община Пловдив, се състоя днес. Донори, реципиенти, държавна администрация, специалисти по репродуктивно здраве и неправителствени организации са обединени от каузата за повече деца в Пловдив.

Йорданка Йорданова е една от над петдесетте хиляди жени в България, чакаща за донорска яйцеклетка. Десет години продължава борбата й за дете. „Все още вярвам, не съм се отказала от надеждата, че ще имам дете.“ УСБАЛАГ „Селена“ ще поеме безвъзмездно инвитро процедурата на Йорданка. Очаква се донор, който да дари своя клетка, за да помогне за сбъдването на мечтата й за семейство.

Над 70 процента е успеваемостта на инвитро процедурите с донорски яйцеклетки, заяви д-р Даниел Ставрев, специалист по репродуктивна медицина в УСБАЛАГ „Селена“. Причините да се стигне до нуждата от донорски репродуктивен материал според д-р Ставрев са много. Една от тях е тенденцията раждането да се отлага за по-късен етап, когато яйчниковият резерв е започнал да се изчерпва. Други възможни причини са различни оперативни интервенции, които са унищожили яйчниковия резерв, многократни кисти на яйчниците, онкологични заболявания и подлагане на химиотерапия. При такива пациенти организмът е здрав и успеваемостта на инвитро процедурите с донорски яйцеклетки е много голяма.

Кръгът на потенциални донори се стеснява и заради законовите изисквания, на които трябва да отговарят те. Възрастта на кандидат-дарителката не може да надхвърля 36 години. Тя трябва да има поне едно живо родено дете. Всяка кандидатска за донор минава през обширен медицински скрининг. Той включва хормонални, гинекологични, серологични и генетични изследвания, които са напълно безплатни за донорите. Процесът е анонимен, донорите и реципиентите нямат никаква информация един за друг.

„Процедурата по даряване не е сложна или тежка“, обясни акушерка Емилия Чукова от инвитро центъра на УСБАЛАГ „Селена“. Донорите минават през неинтензивна хормонална стимулация за период до две седмици. Прилагат се ниски дози хормонални препарати с цел увеличаване броя на яйцеклетките в един цикъл. Стимулацията не е болезнена и не повлиява възможността за по-нататъшно забременяване. Свързана е с няколко посещения на болницата, заради което донорите получават финансово обезщетение. Процесът завършва с извличане на узрелите яйцеклетки. Процедурата трае до десет минути, а медицинският престой след нея е до няколко часа.

Донорството на яйцеклетки е хуманен акт на съпричастност, но в болница „Селена“ дарителите се обезщетяват финансово съгласно Наредба на Министерство на здравеопазването за дейностите по асистирана репродукция. Обезщетението се изплаща за направени разходи за път, хотелско настаняване и престой, отсъствие от работа, за евентуален причинен дискомфорт или болка, за пропуснати ползи и др.

„Тази година Община Пловдив увеличи сумата, отпускана по общинската Програма за финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, от 1 000 на 2 000 лева. В зависимост от това как ще приключи бюджетната година, ще се постараем тази сума да продължи да се увеличава“, заяви д-р Веселка Христамян, председател на Комисията по здравеопазване в Общинския съвет. Община Пловдив включи в правилника на програмата си и процедурата за донорска яйцеклетка. Общината предвижда и улесняване на процеса по кандидатстване за държавни средства за гражданите чрез отпускане на средствата под формата на ваучери.

Кандидатите за донори на яйцеклетки и сперматозоиди могат да се свързват с болница „Селена“ на номер 0886 60 99 11, както и на номер 0882 068 415 за донори на яйцеклетки и 0885 059 508 за донори на сперматозоиди.