Рубрика: Попитай акушерката
Здравейте, ак. Негалова! Предстои ми раждане и съм много притеснена от болката. Не съм посещавала курсове за родители – само съм чела различни статии. Но от тях не научавам достатъчно за това как мога да облекча контракциите. Ще се радвам да ме насочите как да си помогна, когато моментът настъпи. Може би с дишане? Или специална поза?
Страхът от болката при раждане съпътства последните месеци на бременността на почти всяка жена. Особено когато бебето е първо. И това е съвсем нормално, защото тук говорим за усещане, което не е познато, не е изпитвано до момента. Бъдещите майки не знаят не само колко ще боли, но и как ще боли.
Всъщност болката при раждане много наподобява дискомфорта при менструалния цикъл. Причина за нейната поява са контракциите на мускулите на матката, разтягането на родовия канал и натискът, който бебето оказва върху шийката на матката. Може да се усети като силни болезнени спазми в корема, слабините и гърба. Възможно е да се усеща и като болка в бедрата.
ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ
Подготовката преди раждането има ключова роля за справяне с дискомфорта на процеса по появата на бебето. Тук влизат редовните и съобразени със състоянието физически натоварвания. Спортът по време на бременността укрепва мускулатурата и повишава издръжливостта. Все пак имайте предвид, че периодът на очакване не е времето за подобряване на спортните ви рекорди. Също така, една жена, която няма спортен опит преди бременността, трябва да се съобрази с възможностите на тялото си. Най-разумният сценарий е спортният план или избраната активност да се обсъди с акушер-гинеколога, наблюдаващ бременността.
ПРОМЯНА НА НАГЛАСАТА
Прагът на болката при всяка жена е различен. Способността на издържане на дискомфорта зависи от нивата на страх, които изпитва бъдещата майка. Колкото повече се страхува тя, толкова по-силно ще усеща болката. Затова е важно по време на бременността да работи по промяна на нагласата. Да се фиксира не върху идеята колко неприятно ще бъде преживяването, а върху настройката за
първата и най-вълнуваща среща в живота й с една нова и различна любов.
ОБЕЗБОЛЯВАНЕ
В болница „Селена“ препоръчваме обезболяване на раждането с аналгезия. Облекчението, което идва от нея, е огромно, и позволява на майките да концентрират енергията си в последния етап на раждането – изгонването на плода, когато е необходима здрава физическа работа. Изберете болница с подкрепящ екип. В сегашните пандемични условия присъствието на придружител по време на раждането в болниците не се допуска. Затова ролята на акушерката е по-важна от всякога. На нея се пада емоционалната подкрепа и индивидуалното отношение към всяка раждаща жена, за да помогне раждането да остави наистина хубави спомени у бъдещата майка.
МОИТЕ СЪВЕТИ КЪМ ЕЛЕНА
> Помислете за обезболяване и коментирайте вариантите с акушер-гинеколога и анестезиолога в болницата, в която сте избрали да родите. Това остана най-доброто средство за облекчаване на дискомфорта от раждането.
> Ако в лечебното заведение, в което ще раждате, е позволено, избирайте пози, които ще облекчават състоянието ви. Вертикалната поза е по-добрият избор. Разхождането ускорява процеса, а клякането по време на контракция облекчава дискомфорта от нея. В болница „Селена“ използваме пилатес топки в предродилна зала и майките споделят, че активното седене на тях
значително облекчава болката им.
> Концентрацията в дишането е известна техника за фиксиране на вниманието. Дишайте бавно и дълбоко.
> Внимавайте с напъните по време на активната фаза на раждането. По време на контракция напъвайте в областта на таза, а не в бузите. И слушайте инструкциите на екипа, който води раждането.
Обещавам, че всичко ще бъде наред, а когато мине, ще разберете, че наистина е трябвало да се вълнувате от тази първа среща, вместо да се страхувате от нея! Пожелавам ви леко раждане!
Материалът е част от съвместната рубрика „Попитай акушерката“ на болница „Селена“ и списание „Кенгуру“, публикуван във февруарския брой.