Сънят и неговият ефект върху детето

Последните проучвания показват, че качеството и продължителността на съня в детска възраст оказват влияние върху когнитивните способности на детето и възможностите му да се справя добре в училище когато порасне. Това е така защото пълноценният сън е пряко свързан с доброто развитие на паметта и вниманието. През първите години на детето, сънят е основната дейност на мозъка. Когато то сънува, сънищата захранват детския мозък със зрителни образи, които стимулират неговото нарастване. По време на нощния сън информацията от краткосрочната памет се прехвърля в дългосрочната памет, възстановяват се силите на организма и се натрупва енергия, намалява количеството на психоемоционално напрежение, което се генерира по време на бодърстването през деня.

Качественият сън спомага за растежа и развитието на организма, тъй като тогава се отделя в най-голямо количество хормонът на растежа. Когато детето е болно, то спи повече и за това си има обяснение – сънят укрепва имунната система – по време на дълбокия сън организмът се възстановява.

Пълноценният сън помага на детето да се чувства щастливо и в настроение. Много често родителите споделят, че след като се коригира стария модел на сън, детето започва да спи по-добре и става по-спокойно в поведението си. От друга страна, недоспиването в детска възраст има връзка с дефицита на внимание и хиперактивността, с депресията и наднорменото тегло в по-късна възраст. Лошият сън води до намаляване интереса към качеството на храната, отслабване на имунитета, влошаване на координацията (детето може по-често да пада) и не на последно място – недоспалото дете става по-раздразнително и капризно.

Ако вкъщи имате постоянно хленчещо дете, обърнете внимание дали то си набавя необходимото количество сън за денонощие, което варира в зависимост от възрастта:

ВъзрастОбщо сън за денонощие
Новородено16ч.-19ч.
1 – 2 месеца15ч.-17ч.
3 – 4 месеца14ч.-17ч.
5 – 6 месеца13ч.16ч.
6,5 – 8 месеца13ч.-15ч.
9 – 11 месеца12ч.-15ч.
12 – 24 месеца12ч.-14ч.
2 години11ч.-14ч.
3 години11ч.-13ч.

За качествения сън от огромно значение е осигуряването на спокойна обстановка във времето преди лягане, когато не са препоръчителни шумни игри и устройства с екран. Най-добре е да се приглуши светлината и да се осигурят спокойни занимания. Рисуване с мама, лепене на стикери, подреждане на пъзел, игри с пръсти са чудесни активности преди сън за по-малките деца. Добре дошли са и всички дейности, които успокояват детето – галене, лек масаж, гушкане.

Най-добре е да предложим на детето тези „тихи занимания“ поне 40-60 минути преди времето за лягане. В литературата това време е известно като „Мостче към съня“. То се случва преди избраният за детето ритуал. Ритуалът е един от най-мощните помощници при слагането на детето да спи. Той представлява поредица от няколко последователни действия, които се повтарят в определен ред всяка вечер. Необходимо е ритуалът да бъде индивидуално избран за детето и съобразен с неговата възраст. В тези последни минути преди сън то има огромна нужда от любов и внимание. Чудесна подготовка към съня са приспивните песнички и приказките за лека нощ. Важно е да помним, че за да помогнем на детето да заспива самостоятелно, моментът на слагане в кошарката или леглото е ключов – то трябва да бъде максимално успокоено и сънено, но все още будно! Съдействието на родителя за привеждане на детето към съня приключва с целувка и пожелание за лека нощ. В най-добрия случай то ще се повърти малко и ще заспи.

Често обаче действителността е друга и излизането на родителя от стаята, докато детето е будно, на практика е невъзможно. Съществуват множество различни методи за научаване на детето да заспива само. Една част от тях са по-директни и много бързо се виждат желаните резултати, а други са меки и щадящи. За вторите е необходимо време за подготовка и последователност в поведението на родителите, резултатите идват малко по-бавно, но те значително намаляват протестите, които съпътстват приучаването на детето да заспива самостоятелно. Много родители избират именно тях, въпреки по-продължителната работа. Разбира се, методите са разработени така, че за всяко семейство да има такъв, който се доближава максимално до фамилната философия.

Много често недоспиването, освен, че лишава децата от здравословните ползи на качествения сън, нарушава и хармонията в семейството. Кратките дрямки при бебетата или честите им събуждания през нощта, водят до раздразнителност и засилена плачливост, а при по-големите деца пък резултират в свръхактивност, раздразнителност и влошена концентрация.

Вечер децата изглеждат сякаш пълни с енергия. Родителите често възприемат това поведение като липса на умора и нужда от сън за детето. Така лягането се отлага за още по-късен час и порочният кръг на недоспиването се утвърждава.

Липсата на сън води до множество негативни ефекти върху физическото и психическото здраве както на детето, така и на родителите. Тя е най-честата пречка да се наслаждаваме истински на майчинството и намалява качеството ни на живот в най-наситения на емоции и впечатления период от растежа на детето.

За да се справим с недоспиването, е необходимо да се следва правилна стратегия, изградена според личностните особености на детето и навиците на семейството. Тук на помощ идват консултантите по детски сън. Такъв специалист вече има и в Пловдив, в болница „Селена“. Допълнителна информация може да получите на регистратура в болницата или на номер 0886 41 88 41.

Публикувано в декемврийския брой на списание „Аптеки 36.6“, стр. 23