Международен конгрес, разглеждащ психосоматиката в областта на акушерството и гинекологията, се проведе между 9-ти и 12-ти октомври в холандския град Хага. Единствен представител от България и член на организацията-основател беше клиничният психолог на АГ „Селена“ – Мария Владимирова. Четиридневното събитие се организира от ISPOG (International Society of Psychosomatic Obstetrics and Gynaecology) и се проведе под надслов „Цялото е повече от сумата на отделните части, които го формират“ /Аристотел/.
Събитието посрещна специалисти от цял свят, говорещи за важни теми и изследвания и споделящи истински истории от практиката си. Програмата на 19-то издание на конгреса включи теми като:
- психичните разстройства по време на бременността;
- начините за диагностицирането им;
- депресия преди, по време и след бременността;
- травми в бременността и раждането;
- понижено сексуално желание;
- пренатални диагнози и грижи след аборт;
- рискови комуникации в акушерството;
- начин на живот и страхът по време на бременността;
- сексуалното посегателство и неговото въздействие върху фертилитета, бременността и раждането;
- сексуални разстройства;
- домашно насилие;
- страх от раждане;
- асистирани репродуктивни технологии и психично здраве.
Част от най-засегнатите теми и лекторите изведоха изводи като:
- Броят на хората, които живеят с депресивни състояния, се е увеличил с повече от 18% за последните години. Към момента този брой достига повече от 300 милиона. Аналогично – хората, които страдат от тревожни разстройства, са повече от 250 милиона /с процент на повишаване 15%/.
- Близо 50% от жените, изпитващи симптоми на следродилна депресия, остават неагностицирани. Едва 40% от тези, които получат диагноза, получават и професионална помощ. Нелекувана, следродилната депресия има влияние не само върху жената, но и върху нейното дете или партньор.
- Около 20% от жените оценят раждането си като травматично, като оценката е изцяло субективна и не е зависима от мнението на грижещия се специалист. Те казват още и че травматичните преживявания могат да бъдат предотвратени чрез /добра/ комуникация, слушане, подкрепа, подготовка и информирано съгласие.
- 7-13% от жените изпитват симптоми на депресия още по време на бременността. Този процент обаче е много по-висок, тъй като наличието на депресия по време на бременността е по-трудно да се забележи и диагностицира, защото симптомите ѝ са много близки до тези на бременността. Жените, които имат история с депресивни моменти, са много по-склонни да задълбочат симптоматиката на заболяването и по време на бременността. В такива случай следва да се обсъдят рисковите фактори с акушер-гинеколога, а със специалист да се предприеме евентуално лечение. Тук са важни и отношенията между двойката, социалният живот на жената, нейната кариера и личностно удовлетворение.
ISPOG е световна организация от професионалисти в различни дисциплини, работещи в областта на акушерството, гинекологията и психологията. Това е платформа за взаимен обмен от клинична, изследователска и образователна гледна точка. ISPOG се занимава по-конкретно с психосоциалните и психосоматичните проблеми и здраве на жените.