Д-р Венцеслава Градинарска – имунолог в АГ „Селена”, споделя пред камера за своя опит и практика в сферата на репродуктивната медицина.
Акценти:
„Преди 10-15 години беше почти невъзможно да се помогне на двойки, при които не се установяват анатомични или хромозомни дефекти, както и не се диагностицират хормонални нарушения. Най-новите научни изследвания обаче установяват, че в близо 80% от тези т.нар. „необясними случаи” се отчита преди всичко ролята на имунологичните фактори. Чрез прилагане на съвременните терапевтични подходи над 80% от бременностите се износват до термина и се раждат напълно здрави бебета.“
„Имунологията, заедно с генетиката, са науки на бъдещето. За щастие имам възможността да съм една крачка по-близо до това бъдеще.“
„Най-важна е екипната работа. Сама не бих могла да направя нищо. Щастлива съм, че имам възможност да работя с моя екип и голям брой специалисти с изключителен опит и желание да прилагат новите методи и технологии не само в областта на акушерството и гинекологията, но и такива, предложени им от клиничния имунолог. Опитваме да подпомогнем двойките в борбата им с неуспехите в репродукцията, защото децата са най-важното нещо.“
„Заедно с колегите си, д-р Градинарска създава лабораторията по клинична лаборатория и клинична имунология на територията на УСБАЛАГ „Селена”. Тя извършва изключително широк набор от изследвания в областта на клинико-лабораторна диагностика, клинична имунология, вирусологична диагностика, имунохематологична диагностика. Дейността им е свързана с изследване на различни параметри, които характеризират имунния статус на пациентките или техните партньори, в момента когато преминават към асистирана репродуктивна технология. Ежедневно работят за това да разберат какво биха могли да диагностицират и да променят терапевтично, за да подпомогнат подобряването на имплантационния потенциал на жените, така че да реализират желаната бременност. Или да насочат пациентката към излекуване на основното ѝ заболяване, преди да пристъпят към процедура по асистирана репродуктивна технология. Лабораторията е сред малкото в страната, където се изследва и антимюлеров хормон. „Това е един от хормоните, които придобиват особена важност, когато говорим за репродуктивното здраве. Той представлява оценка за репродуктивния потенциал на жените и дава най-точна информация дали тя би могла да започне процедура за асистирана репродуктивна технология: дали би отговорила на стимулацията, която акушер-гинекологът ще провежда. Това е изключително важно, защото има жени, при които репродуктивният потенциал се изчерпва много рано. Той не е свързан само с възрастта, но и с редица други фактори. Това подпомага акушер-гинеколога да определи и дозата на медикаментите, с които да започне и да извършва същия стимулационен протокол, който прилага при пациентките.“
„Един от случаите от практиката си, които д-р Градинарска никога няма да забрави, е двойка с множество неуспешни опити за асистирани репродуктивни технологии в други клиники в страната и в чужбина. След като се насочват към АГ „Селена“, един от специалистите им предлага нов метод, целящ подобряване на имплантационния потенциал на лигавицата на жената. Специалистите извършват голям набор от имунологични изследвания. В крайна сметка жената забременява и ражда здраво дете.“
Интервюто е част от поредицата „Младите лекари на България“ на TrafficNews. Целия материал може да прочетете на уебсайта на медията или гледате тук: